Przejdź do treści

Wolbrom pomaga Ukrainie

Bardzo osłabiony przez minione dwa lata pandemii świat musi zmagać się z kolejnym ciosem i kryzysem, jakim jest zbrodniczy napad putinowskiej Rosji na niepodległą Ukrainę w czwartek 24 lutego br. po godz. 4:00 czasu polskiego. Od pierwszych chwil konfliktu Polska i Polacy stanęli na wysokości działania oraz na okazywaniu Ukrainie, że nie jest i nie będzie nigdy osamotniona w tym dramacie.

     Ostatnio wsłuchiwaliśmy się w słowo biskupa Grzegorza Kaszaka, które skierował do swych diecezjan: U bram naszej Ojczyzny wybuchła wojna. Wobec tego nieszczęścia, które niesie ze sobą śmierć i niewyobrażalne cierpienie wielu ludzi nikt nie może pozostać obojętny. (…) Do tej pory żyliśmy w najdłuższym okresie pokoju w historii Europy. Wielu   z nas wyobrażało sobie, że taki stan będzie panował zawsze. Niestety stało się inaczej. Rosyjski atak na Ukrainę dramatycznie zmienił tę rzeczywistość. Być może nie docenialiśmy tego wielkiego Bożego daru, jakim jest pokój. Być może uśpiliśmy naszą czujność, zbyt mocno ufając mającym chronić nas międzynarodowym porozumieniom, zapominając, że prawdziwy pokój jest darem Boga Wszechmogącego.

     Ksiądz Biskup zachęcił nas także do modlitwy za Ukrainę oraz do konkretnej pomocy. W naszej parafii został przygotowany specjalny magazyn w pomieszczeniach parafialnych, zostały wydrukowane ulotki z zaproszeniem do konkretnej pomocy dla Ukrainy i rozpoczęło się widoczne działanie. Przez całą niedzielę do zakrystii kościoła były przynoszone dary dla Ukrainy. Te gesty bardzo cieszą oraz ciągle przypominają o dobru, które jest w każdym z nas, a którym warto się dzielić. Bardzo serdecznie dziękujemy za zorganizowanie i przygotowanie akcji, której efekty można śledzić na Facebook’u: Wolbrom pomaga Ukrainie.

     Poniżej publikujemy listę rzeczy, które są bardzo potrzebne naszym braciom i siostrom w oblężonej Ukrainie oraz uchodźcom, którzy są już w Polsce. Każdy, nawet najdrobniejszy dar jest ważny! Dziękujemy za Twoje otwarte serce!

Pilne potrzeby: koce termiczne, śpiwory, maty do spania (z pokryciem foliowym), materace, ubrania (czyste, najlepiej nowe), peleryny przeciwdeszczowe, środki pielęgnacyjne i higieniczne, środki myjące do ciała, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, szczotki do włosów, bielizna damska, męska, dziecięca; podpaski, pieluchy dziecięce, pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe; zestaw wielorazowych naczyń kuchennych: głębokie naczynia, łyżki, widelce, noże, kubki; środki antyseptyczne, spirytus, maseczki wielorazowe.

Żywność: woda, produkty żywnościowe nadające się do szybkiego przygotowania, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, żywność puszkowana, makarony, płatki błyskawiczne, produkty spożywcze o długim terminie przydatności do spożycia.

Inne rzeczy, które na pewno się przydadzą: zapałki, baterie, zapalniczki, świece, zestawy medyczne, proszki do prania, kołdry, koce, pościel (czyste, najlepiej nowe).

     Wszystkie dary można składać w zakrystii parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu. Systematycznie są one odbierane, segregowane oraz przesyłane potrzebującym na Ukrainie oraz uchodźcom, którzy są już w Polsce (we współpracy z samorządem i Caritas). Wspólnoty parafialne przy naszej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu oraz wszyscy ludzie dobrej woli zapraszają nas do włączenia się do tego dzieła.